2012-11-28

A gránátalma


A gránátalma Közép-és Dél-Ázsiában honos cserje, kisebb méretű fa, innen került Európa földközi-tengeri területeire, de találhatók gránátalmafák Tirolban, Dél-Amerikában, Észak-Afrikában, Kínában. A gránátalma gyümölcsét a szerelem és a termékenység szimbólumaként nagy becsben tartották már az ókorban. Erről tanúskodnak a feltárt sírok gránátalmát ábrázoló díszítőelemei is. Említés található róla a Bibliában: “Elvinnélek, bevinnélek anyámnak házába, te oktatgatnál engem, én meg borral itatnálak, fűszeressel, gránátalma borral.” (Énekek éneke, 8.fejezet.1 vers). Szépsége miatt Aphrodité gyümölcsének is nevezik, ugyanis a legenda szerint, ő ültetett először gránátalma bokrokat Ciprus szigetén.

2012-11-23

Birszselé és birssajt


Valahol olvastam, a birsalmát az ókorban a szerelem, a boldogság, a termékenység szimbólumának tartották. Ez talán a birsalma szépségének is köszönhető, mert, szerintem, nagyon szép gyümölcs. De szépsége mellett legnagyobb értéke mégis magas vitamin- és ásványianyag-tartalma. Nyersen nem igazán fogyasztható, feldolgozva viszont sok lehetőséget rejt magában. Számomra a legcsodálatosabb csemege a birssajt és -zselé. Erre egyaránt alkalmas a birsalma és a birskörte.
 

2012-11-18

Banánkenyér csokoládéval


A banánkenyér (is) viszonylag új keletű dolog számomra, ahogy már a fordított banánkenyér esetében említettem, nemrégen találkoztam vele először. Viszont annál jobban megkedveltem. Elkészítése egyszerű, gyors. Ha robotgéppel készítjük, ez is olyan „bedobálós”, elég a hozzávalókat a gépbe rakni, és egy pillanat műve a keverés-kavarás, de tálban összekeverni sem tart tovább pár percnél.

2012-11-16

Sajtos rúd


Ha vendégeket várunk, és nem akarunk nagy főzőcskézésbe kezdeni, igazán jó szolgálatot tesznek a szendvicsek, partifalatok, pogácsák, sósperecek és zöldséges ropogtatnivalók, mártogatósok. Ez a sajtos rúd is jól beleillik a sorba, egy igazi Jolly Joker. Elkészítése egyszerű, jól tárolható, tehát előre is megsüthetjük. Készülhet sajttal, köménymaggal, sóval.

2012-11-09

Fedezzük fel újra a hajdinát


A hajdina évszázadok óta ismert, Közép-Ázsiából került a Távol-Keletre és Európába. Nem gabona, a keserűfélék családjához tartozik, azért sorolják mégis azok közé, mert az elkészítési és felhasználási módja hasonló, háromszögletű magját egészben vagy hántolva, vagy megőrölve lisztként használják. Újabban már kapható hajdinapehely is, ami müzlibe, joghurtba kiváló.

2012-11-04

Üvegtészta – másképp


Az üvegtészta – cellophane or glass noodles – az átlátszó tészták különböző keményítőkből (mungóbab, rózsanád, manióka) és vízből készült egyik fajtája. Ázsia boltokban kapható. Kínában általában wokban sült ételekhez, vagy tavaszi tekercsekhez használják. Nevét onnan kapta, hogy főtt állapotban átlátszóvá válik. Különböző vastagságokban kapható. Nem összetévesztendő a rizstésztával, mely rizsből készül, és vízben főzés után inkább fehér, mint átlátszó marad.

2012-11-03

Kelt rózsák


Kelt tészták készítése, a dagasztás amolyan „nem szeretem” dolgok közé tartozott nálam egészen a legutóbbi időkig. Aztán egy jó dagasztógép beszerzése után a helyzet valahogy megváltozott, bátrabban próbálkozom ezzel a műfajjal is. Első fecske a mogyorós-csokis kelt buci volt, aztán következett a kakaós csiga. Nem mondom, kell hozzá némi gyakorlat, tapasztalat – milyen a tészta optimális állaga, meg kelt-e, nem kelt-e túl –, szóval itt is igaz, „gyakorlat teszi a mestert”, de végül is, nem boszorkányság. Érdemes megtanulni.