2012-06-28

Sült zellerrudak mangó-chutney-val


A zeller, celery, Sellerie a Kaukázus és a Földközi-tenger vidékéről származó zöldség. Három változata terjedt el: a hagyományos gumós zeller, melyből kitűnő krémleves készíthető, de jó húsleves sem képzelhető el nélküle, a nálunk kevésbé ismert, de újabban egyre népszerűbb halványított (termesztése közben árnyékolják) vagy szárzeller, mely frissen, salátákhoz, párolva vagy wokban sütve köretként kitűnő, és csak a levele miatt termesztett, fűszerezésre vagy dekorálásra használt metélő zeller.

2012-06-22

Seranói szűzérme-chips mentás zöldborsóhabbal


Nem tudom, ki, hogy van vele, de én szeretek vendégeket fogadni, barátaimnak, családomnak főzni. Ilyenkor valamilyen menüsorral készülök, esetleg partifalatokkal, különböző dipekkel, mártogatósokkal, vagy grillezett húsok, halak, zöldségek „kerülnek terítékre”. Nyáron természetesen, ha mód van rá, a szabad tűzön grillezést részesítjük előnyben. Közeleg Szent Iván éjjele, amely a hagyományok szerint a nyári napforduló ünnepe, „tűzugráló”, gonoszűző, babonás nap. A tervek szerint grillpartin múlatjuk az időt, és természetesen a parti részeként, a tűzugrás sem maradhat majd el. A pogány hagyományban a tűz egyrészről napszimbólum, másrészt a megtisztulás szimbóluma is.

2012-06-19

Mangó-chutney másképp


A indiai konyhában nagyon kedvelt és széleskörűen alkalmazott chutney-k, mártogatósok, dipek „dicséretét” már egy korábbi bejegyzésben a mango-chutney kapcsán is megejtettem. De említhetném a thai konyha csodás mártogatósait: az édes chiliszószt, vagy gyümölcsökhöz a nam pla wan-t. Partikon a partifalatok mellett, nélkülözhetetlenek. Szerintem.

2012-06-15

Sült krumpli tojással


A burgonya, Dél-Amerikából származó növény, zöldség. Az őslakosok már több ezer éve termesztették, Európába Amerika felfedése után került, és azóta a legfontosabb alapélelmiszerek egyike. Jó szénhidrátforrás, különböző vitaminokat, ásványi sókat tartalmaz. Lehet belőle köret, saláta, leves, egytálétel. A saláta készülhet tojással, majonézzel, füstölt lazaccal, vajhallal. Kitűnő köret vagy egytálétel a spenótos tepsis burgonya. Közismert és változatosan készíthetők a sajtos burgonyalepény, a tócsni-görhöny-kremzli-lapcsánka, a rösti, és természetesen a sült krumpli és a chips.

2012-06-11

Fusilloni gorgonzola mártással


Ahogy korában a lumaconi esetében írtam, az olaszoknál minden tésztaformának megvan a maga ideális felhasználási területe. A fusilloni, a fusilli „nagytestvére”, a dugóhúzó formának és a durva textúrának következtében ideális minden krémes, ragacsos szószhoz, mártáshoz. Főzéskor méretét megkétszerezi. Most teljes kiőrlésű tönkölybúzából készült fusillonit készítettem gorgonzolamártással, ami szerintem a legfinomabb sajtmártások egyike. 

2012-06-09

Meggyes lassi


A lassi tradicionális indiai, joghurt alapú ital, sós vagy édes. Panjabi tartományból származik, eredetileg joghurtból, vízből és indiai fűszerekből készítették. Tradicionálisan ez egy pikáns, sós ital, esetleg durvára őrölt köménnyel fűszerezve. A lassi édes változata fűszerek helyett különböző gyümölcsökből és cukorból készül, legismertebb és legelterjedtebb a mangó lassi.

2012-06-06

Zöld gazpacho grillezett sárgadinnyével


Jön a nyár és a jéghideg levesek ideje. Nem igazán kedvelem a habart gyümölcsleveseket, még jéghidegen sem, talán „desszertként”. Igazán a fűszeres ételeket szeretem, a fűszer persze nemcsak a chilit jelenti, hanem leginkább a friss zöldfűszereket, mások számára néha meglepő párosításokban. Ilyenek talán a korábban készített kakukkfüves zellerkrémleves, a zsályás burgonyaleves, a korianderes, tejszínhabos sütőtökkrémleves...

2012-06-04

Spárgakrémleves lestyánnal


A spárga szezonális, de igazán sokoldalú zöldség. Készíthető belőle leves, krémleves, süthető au gratin, párolva bármilyen saláta alkotórésze lehet, hollandi mártással pedig igazán különleges csemege. A spárga tisztításáról, tárolásáról, főzéséről szerzett tapasztaltaimról egy korábbi - Még egyszer a spárgáról - bejegyzésben írtam.

2012-06-02

Tündöklő mámor a június...

"...Az élet - hús és ideg a kő is!
Tündöklő mámor a június:
átlátszóan villognak a nők
s testük csillagközi erők
szent delejével koszorús:

jönnek-mennek az édes utcán,
s akinek van rá szeme,
szédülve látja, hogy mind után
kinyúl, bátran vagy tétován,
a mindenség keze."  /  Szabó Lőrinc: Szerelmes Június

Júniust a hagyomány szerint Romulus a fiatalokról (iuniores) nevezte el, más vélemények szerint Juno istennő tiszteletére szentelt hónap. A régi magyar kalendáriumban neve Szent Iván hava, Nyárelő hava. Nevezik még Napisten havának is. Június, az év legcsapadékosabb és a legzivatarosabb hónapja, bővelkedik jeles napokban. Mindemellett, június az igazi befőzési időszak kezdete is. Érik az eper, a cseresznye, a meggy, a ribizli, készülhet belőlük szörp, dzsem, zselé, vagy elrakható egyszerűen cukorban és rumban.