A sült oldalas nem tartozik a legkímélőbb ételek közé, de tagadhatatlanul az egyik legfinomabb a sertéssültek között, szeretjük nagyon. Mint minden ételnél, a tökéletes sült oldalasnál is a leglényegesebb a hús minősége. Ugyanis minél jobb alapanyagot használunk, annál finomabb lesz a végeredmény. Ami az elkészítés módját illeti, nagyon megoszlanak a vélemények, főleg a sütési időt, a fűszerezést és az esetleges pácolást illetően. Ahány ház, annyi szokás.
Egy viszonylag gyorsan és egyszerűen elkészíthető desszert a sajttorta. Kevés hozzávaló, rövid sütési idő, ideális választás, ha gyorsan valami finomat akarunk. Az alap lényegében egy vékony tészta, ami lehet sült omlós tészta, de darált kekszből és vajból készült, sütés nélküli tészta is. A tetejére kerülhet eper, áfonya, málna, mandula, mogyoró, csokoládé, vagy ezek keveréke.
A mondás úgy tartja, szegény ember vízzel főz. Én annyival módosítanám, hogy abból ami a kamrában van, persze, ha nem készül, tervez éppen valamit. Ahogy anyukám mondta, alapvető "dolgok" mindig legyenek a kamrában, "legyen mihez nyúlni"... Nálam tészta (sokféle), tojás, parmezán, pecorino és kolozsvári szalonna szinte mindig van, hát adta magát a mai ebédötlet, a Spaghetti ala carbonara. Ez egy igazi római tésztaféleség, és eltérően a "hiedelmektől" ez soha nem látott tejszínt, állagát a tojás, a vaj és az olívaolaj adja. Egyszerű, gyors és nagyon finom.
Nem tudom, ki hogy van vele, de én alig várom a "tökszezont", mert sütve, főzve, "tökjó", és ez nemcsak a sütőtökre vonatkozik. A főzőtökből kitűnő tökfőzelék készíthető, nem is beszélve a gazdag rakott tökről. A tökfőzelék sokaknak egy "nemszeretem" étel, sőt nekem is az volt sokáig, de van egy tuti receptem, ami sokak kedvencévé vált. Hamarosan megosztom itt a blogon. De most következzen a csodás rakott tök.
Mindenkinek van egy príma almás süti receptje, itt a blogon is található jó néhány... Nem is tudom, melyiket ajánljam, csodás, kedvenc receptek. A kicsit bonyolultabbakat, mint a franciák "numberone-ja", a Tarte Tatin, vagy egy "álomfinom" habos, vagy krémes pudingos kedvencet, vagy az egyszerűbbnél is egyszerűbb almatorta-át, nem beszélve a hagyományos almás, porlós, rácsos süteményekről.
Azt tartják, mi magyarok, nem eszünk elég halat, azt is csak karácsonykor, főleg halászlé vagy rántott hal formájában. Pedig nem is olyan nehéz ezen szokásunkon változtatni. Nem mintha a halászlé nem lenne csodálatos étel. A halválasztékról és a halas fogások beiktatásáról korábban itt a blogon is többször "értekeztem". Jelentem, a helyzet javul. Ma már a halválaszték is egyre jobb, és az utóbbi időben több halétterem is nyílt, és már nemcsak a fővárosban.
A leves finom, a leves egészséges, a leves gyorsan elkészíthető. Kivétel persze van, ilyen a húsleves, a borscs, a szoljanka.... A blogon nagyon sok levesrecept van, minden alkalomra, évszakra találhatók szezonális levesek. Közeleg a tél, a sötét borús novemberi esős időben, amikor egyáltalán nincs kedvünk kimozdulni a meleg szobából, nincs jobb, mint egy finom meleg leves, ami pár hozzávalóból gyorsan el is készíthető. Ha van a kamrában hagyma, fokhagyma, és legalább valamilyen zöldség, percek alatt "varázsolhatunk" egy finom levest az asztalra.
Ha a "magyaros" ételekről készítenénk egy listát, akkor a rántott hús biztos valahol a lista elején lenne található. Pedig szinte biztos, hogy nem magyar találmány, nem véletlenül nevezik bécsi szeletnek is. Az eredeti bécsi szelet / Wiener Schnitzel az mindig borjúhúsból készül, nálunk viszont a sertéskarajtól kezdve a csirkemellig minden belefér, természetesen csak ami az elkészítés módját illeti: panírozás lisztben, tojásban, zsemlemorzsában - ilyen sorrendben, és sütés bő olajban. Nálunk ezzel a módszerrel készített nagy kedvenc a rántott karfiol vagy a rántott gombafejek.
A tiramisu talán a legismertebb olasz desszert. Elkészítése egyszerű, sütést nem igényel. Összeállítás után csak hűteni kell. A siker titka, a friss, jó minőségű alapanyagok felhasználása: cukrozatlan babapiskóta, olasz mascarpone, erős eszpresszó kávé, és holland keserű kakaópor. Általában kerek vagy téglalap alakú sütőtálban állítják össze, de csodásan mutat pohárban is. És ha gyermekek is fogyasztják, kávé helyett készíthetjük gyümölcsökkel is, meggyel vagy málnával.
A barack és az őszibarack igazi kedvencek, szinte mindenki szereti. Fogyasztjuk frissen vagy feldolgozva, dzsemnek, lekvárnak, nem lehet megunni. Egy jó palacsinta vagy fánk elképzelhetetlen igazi baracklekvár nélkül. És természetesen nagyszerű sütemények is készülhetnek velük. Amíg még van barack nem érdemes ezt a pitét kihagyni ... Egyszerű, gyors, elrontani nem lehet...
Érik a szilva, jó sok, finom édes, nem beszélve csodálatos tulajdonságairól: kalóriaszegény, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag, kiváló C-vitaminforrás, hatékony antioxidáns. Főzhetünk belőle lekvárt, dzsemet, süthetünk különböző szilvás süteményeket és nem mellesleg csodás pálinka is készülhet belőle.
Ebben a tavaszias nyárban, ha már az időjárás nem éppen alkalmas a kerti sütögetéshez, barbecue partihoz, egy jó oldalast megsüthetünk a sütőben is. Minden igazán jó barbecue-nak három fontos, mondhatnám alapvető hozzávalója van, a jó minőségű hús, a pác és a barbecue szósz.
A banánkenyér télen-nyáron igazi csemege. Ha túlérett banánt látok a zöldségesnél, rögtön a banánkenyérre gondolok. Nem volt ez most sem másképp... Sokféle recept létezik, én is kipróbáltam nem egyet, ezt konkrétan a szomszédasszonyomtól kaptam. Igaz ő nem kenyeret sütött a masszából, hanem kekszet. Megkóstoltam, ízlett nagyon, hát elkértem a receptet.
Sokat gondolkodtam, milyen címet adjak ennek a bejegyzésnek, végül a jégkocka mellett döntöttem. Igaz a forma, az nem feltétlenül kocka, az függ a fagyasztóeszköz formájától is. Az pedig, bármilyen lehet. Van
például pálcika formájú "jégkocka" fagyasztó is, amit nagyon szeretek,
mivel, ha limonádéba akarok valami extrát a jégkocka mellé, akkor teszek
egy "jégpálcikát" is. Viszont, ami ennek a bejegyzésnek a létjogosultságát illeti, az nem a forma, hanem a tartalom.
Köztudottan semmilyen, boltokban árusított üdítőnek nem vagyok a híve, szomjoltásra szénsavmentes ásványvíz vagy szűrt víz az igazi. Viszont a házilag készített limonádénak nincs párja. Friss, üdítő, adalékanyag-mentes, egyszerű az elkészítése, és mindig a szezonális gyümölcsöket használhatjuk. Ez alól kivétel a bodza, mivel az üdítő és a szörp is a virágjából készül.
A Nagyhét szokásainak kialakításában nagy szerepet játszottak a Szentföldre zarándokló keresztények, akik a bibliában leírtak szerint, Krisztus szenvedéséről, az akkori eseményekről emlékeztek meg. Nagycsütörtökön az utolsó vacsora emlékére tartanak a katolikus templomokban este misét, ezután elhallgatnak a templomok harangjai, azt tartják, a harangok Rómába mentek, ott gyászolják Krisztust. A harangokat kereplőkkel helyettesítik. Liturgikus szokás a nagycsütörtöki lábmosás, ilyenkor magas rangú egyházi személyek mossák meg tizenkét szegény ember lábát. Elterjedt szokás nagycsütörtökön a virrasztás annak emlékére, hogy Jézus az olajfák hegyén virrasztott.
Húsvét előtti vasárnap, virágvasárnap. Húsvétvasárnap, a keresztények legnagyobb ünnepe, Jézus feltámadását ünneplik, mert számukra feltámadásával bizonyította be Jézus legjobban, hogy Isten.
Csokimousse-tortának neveztem el ezt a csodát, de lehet, hogy a „nagykönyv” szerint nem is az, konyhatúrásan alakult... Ugyanis már egy ideje próbálkozom egy három hozzávalóból álló sajttortával: 250 g Milka fehér csoki, 6 tojás, 250 g Philadelphia natúr krémsajt: az íze és állaga már elsőre is fenomenális lett. Probléma csak a forma méretének megválasztásakor történt, a torta kicsit laposabb lett a kelleténél. Végül sikerült megtalálnom a megoldást, az ideális formaméret ezekhez a mennyiségekhez a 22 cm-es kapcsos tortaforma.
Talán nem véletlenül népszerű ez az egyszerű ecetes krumplisaláta. Elkészítése nem igényel semmilyen "konyhaművészeti" jártasságot, gyorsan elkészül, és nem kell hozzá csak krumpli és hagyma, ami általában megtalálható a kamrában. Kitűnő köretként (is) húsokhoz, halakhoz bármikor, nemcsak a hagyományos karácsonyi / húsvéti asztalon.
Be kell vallanom, még ha nem is "trendi" - diéta ide vagy oda -, de mi szeretjük a zsíros sertéshúsokat (is). Természetesen nem mindegy, hogyan készül. Nagy kedvencem a bőrös császár, az oldalas, de még a bőrös malackaraj is. A lényeg, hogy a húsból kisüljön a zsír, de azért ne legyen száraz, és a bőre csodás ropogós, habos legyen. Többször készült már nálam bőrös hús, különböző módokon, de ez a mostani mindet "übereli".
Vannak ételek, amelyekre állandó nosztalgiával gondolunk, azok a csodás hazai ízek, nekem ilyen a vadas marha is, melyet anyukám mesésen készített. Most én is megpróbálkoztam vele. Legfontosabb a megfelelő hús kiválasztása, mert egyáltalán nem mindegy a marha melyik részéből készítjük. Több variáció is felmerült, felsál, fartő... Végül a hentessel is konzultálva, a választás egy marhafartőre esett, melyet csodásan fel is szeletelt.
Sokan tudjátok, hogy a jó kenyér a "gyengéim" közé tartozik. Ha éppen nem tudok valamelyik kézműves pékségben kenyeret venni, akkor inkább sütök. Viszont a kenyérsütés nem tartozik a legegyszerűbb dolgok közé. De mottóm szerint, azaz "kísérletezni jó", sokféle kenyér került már ki a konyhámból. Volt amelyik elsőre nem sikerült, de sohasem adom fel, előbb, utóbb.... Sütni szoktam focaccia-t, ciabatta-t, dagasztás nélküli kenyeret, francia baguette-t, vajas kiflit - mind csodás. Nagyobb kihívás a húsvéti kalács elkészítése, de megéri, semmilyen bolti kalácshoz nem hasonlítható finomság.
A gravlax skandináv "találmány", leginkább a svédek készítik. Ez pedig nem más, mint pácolt, nyers lazac. A pácnak három alapvető összetevője van: só, cukor és friss kapor. Ez az egyszerű pác pár nap alatt fantasztikus finomságot varázsol egy darab nyers lazacfiléből.