Ha karácsony, akkor borleves. Nálunk borlevessel és egy pohár pezsgővel veszi kezdetét az ünnepi vacsora. Habgombóccal készítve, esetleg tejszínnel gazdagítva pedig desszertként is megállja a helyét. Pillanatok alatt elkészül, kezdő háziasszonyok is bátran megpróbálkozhatnak vele. A siker garantált.
A sütemények, torták mellett általában gyümölcs is kerül az ünnepi asztalra. Mindig az a kérdés, hogy milyen formában. A szőlővel, fügével, eperrel, málnával, egyéb apró, csonthéjas gyümölccsel nincs is gond, a probléma a nagyobb gyümölcsök tálalásával van.
Így advent közepén sokunkban felmerül a kérdés: ha karácsony, akkor hal? Is. De adódik a következő kérdés, miért? A szentestei halevés szokása vallási okokra is visszavezethető, de a néphagyományban is megtalálható, úgyanis a karácsonyi asztalra kerülő ételek legtöbbjének szimbolikus üzenete volt/van. A halpikkelyek sok pénzt, bőséget ígérnek a ház népének, és a hal – gyors mozgása miatt – a család előrehaladását is jelképezi.
A káposzta a szegények „doktora” – tartják évszázadok óta, már az ókorban is orvosságként használták. Magas C-vitamin tartalmát még savanyítás után is megőrzi, fogyasztása roppant egészséges. A hagyományos savanyított káposzta elkészítése nem mindenhol, és nem mindenkor megoldható, ezért jó alternatívája lehet a kovászos káposzta. Káposztasaláta készíthető friss és savanyított káposztából egyaránt.
Ahogy már többször említettem a halak „nagy barátja” vagyok: sütve, főzve, füstölve, nyersen... Ha vendéget várok és egy gyors, könnyen elkészíthető előételt akarok az asztalra tenni, akkor a füstölt hal – legyen az lazac, pisztráng, laposhal, vajhal, tokhal, tintahal, makréla – nálam, mint hideg előétel, „mindent visz”. Persze, az aktuális menübe illesztve. Pár szelet, vagy csík füstölt hallal, főtt tojással feldobható bármilyen saláta, még a sima krumplisaláta, vagy az újkrumpli is.
A kuglóf egy formában sütött, vaníliával, mazsolával, kakaóval ízesített barázdált oldalú sütemény. Mivel a viszonylag nagy formába nagy tömegű tészta kerül, szükség van a sütőforma közepén lévő „kéményre”, amely lehetővé teszi, hogy a tészta tökéletesen átsüljön - ez a „kürtő” adja a sütemény jellegzetes formáját.
Hozzávalók: 300 g liszt 100 g vaj, 100 g cukor, 1 csipet só, 2 tojás, 250 ml tej, 1/2 tasak sütőpor 2 tk vaníliakivonat vagy 1 tasak bourbon vaníliás cukor, 1 citrom lereszelt héja
Elkészítés: Keverjük habosra a szobahőmérsékletű tojásokat a cukorral, a vajjal és a sóval. Reszeljük bele a citromhéjat, adjuk hozzá a vaníliakivonatot, az átszitált, sütőporral elkevert lisztet és végül tejet. Keverjük simára, és pihentessük a tésztát 20-30 percet. Ezután a masszát töltsük vajjal jól kikent és liszttel vagy zsemlemorzsával megszórt sütőformába. A szilikon formánál ez a lépés elmarad. Előmelegített sütőben, 180°C fokon, süssük a kuglófot 50-60 percig, amíg aranybarnára pirul. Hogy megsült-e, tűpróbával ellenőrizzük. Ha szükséges, még süssük néhány percet. Sütés után pihentessük a kuglófot a formában 10-15 percet, a formából kivéve, rácson hagyjuk kihűlni. A kuglófra készíthetünk cukor-vagy csokimázat, de „csak”porcukorral megszórva is tökéletes. Aki szereti rakhat bele mazsolát...
Ünnepek közeledtével már el kell gondolkoznunk mit is süssünk, főzzünk, mi kerüljön az ünnepi asztalra. A nyilván népszerű apró sütemények, linzerkarikák, mézes kekszek sorából nem maradhatnak ki a sós-sajtos, a sós-köményes rágcsálnivalók, perecek, stanglik sem. Ha marad időnk és kedvünk érdemes elkészíteni ezeket a csodás mini sajtos tekercseket is, melynek különleges receptjét Debrecenből kaptam. Nem a legegyszerűbb elkészíteni, de megéri a fáradságot, igazán finom, főleg frissen, langyosan. Szerintem.
A padron egy kis méretű, zöld paprika, amit hirtelen olívaolajban sütve, nagy szemű sóval (sóforgáccsal) megszórva tapasokhoz tálalnak. Nevét a spanyol Padron nevű helységről kapta. Van köztük édes, erős és ez általában akkor derül ki, amikor beleharapunk.
A gorgonzola híres olasz belsőpenészes, tehéntejből készült sajt, nevét Gorgonzola nevű faluról kapta. Szerintem ettől csodálatosabb sajtmártás nincs, és nemcsak tésztákhoz kitűnő. Igazi mártogatós lehet, már „majdnem” fondue, chipsekhez, zöldségekhez, grissinihez, baguette-hez, kenyérhez. Pillanatok alatt elkészül, zöldfűszerekkel variálhatjuk kedvünk szerint, egy kitűnő bor pedig tökéletes választás mellé. Igazi parti „kellék”.
A Crème brûlée népszerű és viszonylag könnyen elkészíthető desszert. A lágy vaníliakrém és a karamellizált cukor kontrasztja teszi varázslatossá, és méltán híressé.
Hozzávalók: 400 ml tejszín, 1 vanília rúd, 75 g kristálycukor, 1 csipet só, 4 tojás sárgája, plusz cukor a tetejére
Elkészítés: Adjuk a tejszínhez a vanília kikapart magját és héját (ez utóbbit aztán távolítsuk el), a sót és forraljuk fel. Egy kézi habverővel keverjük habosra a tojássárgákat a cukorral. Öntsük a meleg tejszínt lassan a tojássárgákra, és mérsékelt tűzön, állandóan kevergetve hagyjuk néhány percig sűrűsödni, ügyelve arra, hogy fel ne forrjon (sima puding állagú krémet kell kapnunk).
Szebbnél szebb körték „mosolyognak” ránk a piacon. Nyersen, grillezve, dzsemnek, mindenféleképpen finom, süteményekhez is kitűnő. Csodásan kombinálható édessel, sóssal, nagyon jó hozzá a dió, a mogyoró, a mandula... Nagy kedvencem a különleges tárkonyos körtedzsem. A sós-édes kombináció egyik nagyszerű párosítása a körte-kecskesajt, vagy a körte-füstölt hal.
Még mindig cukkini... . Nagy kedvencem a grillezett mellett, a palacsintatésztában, vagy hasábban sütött cukkini. A cukkini grillezhető karikára, vastagabb vagy vékonyabb szeletekre vágva. Én ez utóbbit alkalmazom gyakrabban, szebb, dekoratívabb, és ezért talán finomabb is. Pontosabban szerintem azért, mert a vékony szelet pillanatok alatt megsül, és roppanós marad. Szeletekre vágott grillezett gombával csodás előétel.
Csodás idő van, kiránduljunk vagy grillezzünk a kertben, szabadban. Természetesen nem csak húst grillezhetünk, de halat és mindenféle zöldséget is. A cukkini is tökéletes grillezve. Pillanatok alatt elkészül: a cukkinit szeleteljük, sózzuk, borsozzuk, grille zzük...., ha kész friss kaporral megszórjuk. Magában is tökéletes, de kínálhatjuk hús mellé.
A Crème brûlée minitorták óriási sikert arattak, most egyszerűsítve a „feladatot”, egy nagy formában készült el a csodás Crème brûlée torta. A folyamat, és az eredmény is ugyanaz, csak a méret és a forma más. Szeletelhető tortát kapunk, csodás „rezgős” belsővel.
Már többször említettem, nem sütök túl gyakran süteményt, tortát pláne, általában inkább valami egyszerűbb, gyorsan elkészíthető desszert mellett döntök. Ilyen a palacsinta, a puding, a Crème brûlée, a Panna Cotta, a tiramisu, a sabayon és természetesen a sajtok, dióval, szőlővel tálalva.
A Crème brûlée igen népszerű és viszonylag könnyen elkészíthető desszert. A lágy vaníliakrém és a karamellizált cukor kontrasztja teszi varázslatossá, és méltán híressé. Az elegánsabb éttermek étlapján mindenhol megtalálható, érdemes megkóstolni, de elkészíteni sem boszorkányság. Természetesen az alapkrém nemcsak vaníliával ízesíthető , kitűnő citrommal, naranccsal, csokoládéval, fekete és zöld teával... . De ezzel a csodás krémmel, készíthetünk tortát is. Nálam ez így készül. Friss gyümölcsökkel igazán változatosan tálalhatjuk.
Sokunk nagy kedvence a zöldbab. Minden formájában szeretem. A kapros zöldbablevesnek – nagymamám receptje szerint – nincs párja, amit természetesen gazdagíthatunk füstölt csülökkel, tarjával. És természetesen bármilyen köret, vagy saláta is készíthető belőle. A sült zöldbab ötletét ezen a blogon találtam. Nagyon megörültem neki, mert rengeteg sült zöldséget készítek – sütök sütőben paprikát, paradicsomot, padlizsánt, spárgát, tököt, hagymát, céklát, sárgarépát, gombát, kelbimbót, burgonyát, de a zöldbab eddig még kimaradt. Kipróbáltam, nagyon jó lett, a fűszerezést kicsit továbbgondoltam...
Elkészítése szinte gyerekjáték, az eredmény egy pikáns, édes-savanyú-csípős finomság. Télen húsokhoz igazán kitűnő, érdemes kipróbálni, változatossá tehető vele a téli „savanyúság paletta”.
Már többször „értekeztem” róla, a paradicsom igazi nyári gyümölcs, bármilyen szép paradicsomot veszünk télen, az íze nem az igazi. Ezért aztán mindenféle módon igyekszem tartósítani, „üvegbe zárni a nyarat”. A paradicsomlé önmagában is kitűnő ital, de például töltött paprika nem is készíthető nélküle. Kicsit sűrítve, fűszerezve csodás, univerzális mártogatós, fűszer pizzákhoz, csirkéhez. Elkészítése végtelenül egyszerű, csak egy passzírozó alkalmatosság (gép) kell hozzá, és természetesen finom, napérlelte paradicsom.
Szeretem az egyben sült húsokat, nincs velük sok munka, a sütő dolgozik, ízletesek, zamatosak, hidegen, melegen egyaránt fogyaszthatók. A lényeg a fűszerezésen, a pácoláson – vagyis az előkészítésen van. Rozmaringgal, kakukkfűvel, vagy kész fűszerkeverékekkel, mint például az adzsika csodás ízű, puha, omlós, „egybensültek” készíthetők. Süthető így oldalas, karaj, tarja, vagy császárszalonna, széles a választék.
A mascarpone krémsajt vagy tejszínkrém? Ahogy tetszik. Tejszínből készül, túró állagú, sótlan, olasz lágy sajtféle, egy univerzális dolog, az lesz belőle, amit beleálmodunk. Édesítve a legkülönbözőbb desszertek alapanyaga, legismertebb ilyen a tiramisu, melynek én a gyümölcsös változata mellett teszem le a voksom. Sósan, más markáns sajtokkal, zöldfűszerekkel keverve, szendvicsekre kitűnő – írtam korábban a Narancsos mascarpone torta kapcsán. Készítettem már fügével, görögdinnyével, őszibarackkal. Egyik különlegesebb, mint a másik, vacsorákon, partikon „villoghatunk” egy ilyen desszerttel.
„Paradicsomi állapotok” uralkodnak a konyhámban – paradicsomot tartósítok minden lehetséges formában: kuktában, egészben, darabolva, lecsónak, lének, tényleg üvegekbe akarom zárni a nyarat. Ez a szósz is egy univerzális „ételízesítő”, nagyszerű ízt kölcsönöz a sült vagy grillezett húsoknak, adható sült kolbászhoz, partikon kitűnő mártogatós, dip, de tésztákhoz is kitűnő.
Igaz, hogy nagyon sokan – főleg a diétázók – a fehér húsokat részesítik előnyben, de szerintem a jó marha- és sertéshúsnak nincs párja. Főleg, ha megbízható, helyi hentesek termékeit vásároljuk (a marhahúsra ez „nem nagyon” vonatkozik, mert jó minőségű magyar marhahús ritka, mint a fehér holló, ha van egyáltalán....), de ez érvényes a szárnyasokra is. Piacokon, termelőktől próbálkozom „kapirgálókat” beszerezni.
A paradicsom finom, a paradicsom szép, a paradicsom fogyasztása egészséges, akkor miért ne zárjuk üvegbe, hogy télen is élvezhessük. Főzhetünk belőle levet, lekvárt, tartósíthatjuk kuktában, eltehetjük ecetesen, olajosan. A zöld paradicsomot se hagyjuk ki, mert csodálatos csalamádé készíthető belőle, eltehető egészben, ecetben, negyedelve hagymával, fűszeresen, vagy salátának. Természetesen a csodálatos aszalt paradicsomról se feledkezzünk meg.
Gondolom sokan szeretjük a főtt és a sült kukoricát, "csak úgy" magában, de ha valamilyen különleges levesre vágyunk, akkor ez a csemege kukoricából készült krémleves igazán jó választás. Lényege az édes, frissen főzött csemege kukorica, nem a konzerv vagy a mirelit. Elkészítése egyszerű, viszonylag gyors.
Nem tudom van-e valaki aki nem szereti a lecsót, ezt az igazi magyar "klasszikust", bár eredetileg talán balkáni eredetű. Az elkészítési módja természetesen vidékenként, esetleg már családon belül is változhat. Lehet kolbásszal, tojással, esetleg rizzsel, de még káposztával is készíteni. Van aki a paradicsomokat meghámozza, van aki nem. Nálam a lecsó kolbásszal és tojással készül, a paradicsomok hámozatlanul kerülnek bele. A lecsóra, mint minden más ételre érvényes szabály, hogy kitűnő étel csak kitűnő alapanyagokból készíthető.
A szuflé, felfújt vagy soufflé igazán elegáns desszert, előétel vagy főétel is lehet, ami nem más, mint egy könnyű tészta, tojássárgájából és tojáshabból, különböző hozzávalókkal kiegészítve. A soufflé szó a francia souffler ige múlt idejű melléknévi igeneve, vagyis felfújt. A szuflék lehetnek sósak, készülhetnek sajttal, lazaccal, ..., és édesek – különböző friss gyümölcsökkel, dzsemekkel, gyümölcsszószokkal, fagylalttal.
A kenyérgomba a galambgombafélék közé, a tejelőgombák csoportjába tartozó ehető gombafaj. Most találkoztunk vele először, úgyhogy a gombászás után első utunk a gombavizsgálóhoz vezetett. Megerősítette feltételezésünket, hogy jó, ehető gombát találtunk.
Kis túlzással mondhatjuk, a gyümölcs az egészség szimbóluma. Vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok, kitűnő immunerősítők, étvágyjavítók, vannak köztük zsírégető, vesetisztító hatással rendelkezők, és persze egyik finomabb, mint a másik. Egyszóval fogyasszunk minél több, és minél több fajta gyümölcsöt. Ha sorrendet szeretnék felállítani, akkor nálam első a cseresznye, aztán a szőlő, a dinnye, a csodás édes görögdinnye.
Ha vendéget várunk, a partifalatok igazi Jolly Jokerek. Pillanatok alatt elkészülnek, frissek, változatosak, előre is elkészíthetők. Az alap lehet, baguette, kifli, de avokádóborsó, uborka. Különleges ízvilágú szendvicseket készíthetünk zöldség és gyümölcs kombinációjával is.
A burgonya sokoldalú, variálható, sütve, főzve, köretnek, egytálételnek, chipsnek, ... egyaránt kitűnő. Természetesen nem feledkezhetünk meg a mindenki által más néven ismert tócsniról (lapcsánka, macok, görhöny, kremzli) sem. A fogások igazán izgalmassá zöldfűszerekkel tehetők. Szerintem közülük is a rozmaring az egyik legjobb választás.
Az Olaszországból származó Panna Cotta a krémtúróhoz hasonlít. Kevés előkészület szükséges az elkészítéséhez, és az eredmény varázslatos. kipróbálhatunk különböző ízesítéseket, de a zselatin adagolásával óvatosan kell bánni Figyeljük meg, mennyitől lesz ideális állagú, és a lehető legkevesebbet használjuk belőle.
A cukkini méltán nagyon népszerű zöldség, több fajtája létezik, kora nyártól késő őszig terem, kapható a piacokon. Íze viszonylag semleges, tehát az ízesítést illetően bátran elereszthetjük a fantáziánkat. Lényegében a cukkinis ételeket más zöldségekkel, fűszerekkel tehetjük változatossá. A zsenge cukkini nyersen is ehető, így keverhető különböző salátákhoz nyersen vagy sütve, zöldségekhez, tésztákhoz, süthető belőle tócsni, de önmagában is megállja a helyét.
Nagy kedvenceim a wokban készült ételek, hihetetlen egyszerű és gyors elkészítésük miatt. Az alap minden esetben valamilyen hús, vagy garnéla, és olyan zöldség, ami éppen rendelkezésre áll. Ez lehet szárzeller, sárgarépa, paprika, paradicsom, cukkini, padlizsán... . A végeredmény, vagyis az étel karaktere, a felhasznált zöldségektől és a fűszerezéstől függ. A wokban készült ételek fűszerezésére általában világos, vagy sötét szójaszószt, halszószt, osztrigaszószt – ezek kiváltják a sót –, chiliszószt, szezámolajat, borsot és friss zöld fűszereket használok.
Fehér vagy zöld, vastag vagy vékony, egy a lényeg, a spárga minél frissebb, annál jobb. Aztán már süthetjük, főzhetjük, párolhatjuk, ahogy tetszik. Elkészítése egyszerű, gyors, az eredmény pedig sosem marad el.
Már nem sokáig tart a spárgaszezon, érdemes még kihasználni ezt az időt, mert spárgából nagyon gyorsan elkészíthető, igazán különleges fogásokat varázsolhatunk az asztalra. A spárga lényegében mindenféle étel elkészítésére alkalmas, a salátáktól kezdve a leveseken át az egytálételekig. Most meleg előételt készítettem belőle, hollandi mártással.
A spárgaleves, szerintem, fehér spárgából az igazi. A spárga nagyon sok értékes ásványi anyagot, vitamint tartalmaz, ezért fogyasztása igencsak javasolt. És, ha ez nem lenne elég, akkor még megemlíthetjük a „szépségét” is, mert szép és látványos fogások készülhetnek belőle: csőben sütve, párolva, salátának, egytálételnek, köretnek. Jellegzetes aromája miatt különösebb fűszerezést nem igényel, de zöld fűszerekkel még változatosabbá tehetjük.
Nálam az előétel – antipasti, hors d'oeuvre, закуски – nagyon fontos, legyen az leves, hideg, vagy meleg fogás. Ezek készítik elő a gyomrot a főfogás, és végül a desszert befogadására. Elvem: mindenből egy kicsit, ezért szeretem különösen a kínai, thai, japán, olasz, orosz konyhát, ahol ez az elv igazán jól érvényesül, lehet, sőt kötelező „csipegetni”, mindent megkóstolni.
Az édesburgonyából igazán látványos és finom vendégváró falatokat, előételeket, köreteket készíthetünk. Azonban készülhet belőle, leves, saláta, és muffin is. Nagyon finom az édesburgonyából készült muffin felszeletelve, libamájjal és sült almával rétegezve. Ezt a fogást étteremben ettem, de biztos, hogy elkészítem valami ünnepi alkalomra.
A pitypangzselé után itt egy mozzarellás, olívás, kapribogyós saláta. „A pitypang, azaz gyermekláncfű. Azért nevezik így, mert a szárából láncot fűznek a gyerekek. Remélem, még ma is, ha egyáltalán ismerik a növényeket. A franciák „piselitnek” nevezik, mivel rendkívül erős a gyógyhatása: savkiválasztó (húgysav) hatása van, serkenti az emésztést, az epekiválasztást, akadályozza, megszünteti a lerakódásokat, nyálkásodást; ugyanakkor a vitaminok egész tárháza. De csak addig jók a levelei, amíg nem kezd virágozni.
Csicsókát eddig vagy nyersen salátákhoz kevertem, vagy krémlevest főztem belőle. A krémlevest laskagombával, vagy rókagombával, vagy baconchippsel szoktam tálalni, igazán passzolnak hozzá. De most egy étteremben a krémlevest csicsókachipsszel és pirított pisztáciával szolgálták fel – jó volt –, és még a titkot is elárulták, hogyan készült chips, hát kísérleti konyha lévén ki kellett próbálnom.
A halfogyasztás kedvező élettani hatásáról már többször írtam. A „ha péntek, akkor hal” elvét betartva, a heti egy „halnap” beiktatásával már megtettünk egy nagy lépést egészségünk megóvása érdekében. A hazai folyami halak – ponty, harcsa, keszeg, kárász, sügér – fogyasztása mellett erősen ajánlott a magas omega-3 és omega-6 telítetlen zsírsavakat tartalmazó tengeri halak – lazac, szardínia, hering – fogyasztása is. A halhús kalóriatartalma alacsony, elkészítése gyors, egyszerű és nagyon változatos. Nagy kedvenceim a különböző füstölt halak.
Az édesburgonya – vagy batáta – neve ellenére nem rokona a burgonyának, csak alakjában hasonlít rá; ugyanis a burgonya a gumó, az édesburgonya pedig maga a gyökér. Főbb fajtái a lila héjú, fehér húsú és a sárgás-pirosas héjú, narancssárga húsú édesburgonya, előbbi íze a gesztenyéhez, utóbbié a sütőtökhöz hasonlít. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.
A kelbimbó, vagy bimbóskel – Brussels sprouts, Rosenkohl – a Földközi-tenger vidékéről származik, ma az egész világon ismert és kedvelt zöldség, a káposztafélék családjába tartozik. Sok karotint, B-, C-, és E-vitamint, vasat tartalmaz. C-vitamin tartalma megközelíti a paprikáét. Készülhet belőle leves, saláta, egytálétel, köret, és nem mellesleg kalóriatartalma is alacsony, diétázók is bátran fogyaszthatják.
A Panna Cotta egy Észak-Itáliából származó, hagyományos olasz desszert, tejpuding. Tejből és tejszínből készül, cukor, vanília és zselatin hozzáadásával. Jól lehűtve, különböző gyümölcsökkel – áfonyával, eperrel, málnával, karamell- és csokoládéöntettel tálalják. Széles a skála. Elkészítése egyszerű, gyors, a siker garantált.